stop
 

Rozhovor s architektem hřiště

Pane Prestone, jistě není potřeba, abychom vás představovali české golfové veřejnosti. Designoval jste dvě vysoce ceněná golfová hřiště, Albatross a Ypsilon. Váš třetí projekt v České republice, hřiště Loreta Golf Club Pyšely, má být otevřen na začátku léta 2013. Povězte nám něco o tomto novém hřišti z vašeho pohledu.

Pyšelské hřiště je zasazeno do krásné přírody a to jsem samozřejmě zohlednil i v celkém designu. Pracoval jsem s terénem tak, jak jsem ho našel. Především jsem využíval existujících tvarů a kontur krajiny - nechtěl jsem vytvářet něco nového a umělého. Přestože vytváření silně modelovaného hřiště s velkými přesuny zeminy je pro architekta vždy výzva a také zábava, tady toho nebylo potřeba. Matka příroda už tuto práci udělala za nás.

Kdybyste porovnal vaše předchozí dva tuzemské projekty, čím se od nich Loreta liší?

Loreta je hřiště jiného stylu než Albatross nebo Ypsilon. Pokud byste to předem nevěděli, myslím si, že byste těžko poznali, že se jedná o tři hřiště od stejného architekta. Různorodost je kořením života a na Loretě bude hra velmi zábavná pro všechny úrovně golfistů. Hřiště není dlouhé - pokud se bavíme o mezinárodních standardech. Proto jsme se zaměřili na to, abychom ho udělali vizuálně, strategicky i takticky atraktivní a zajímavé. Začlenili jsme do hry mnoho písečných a travnatých bankrů i biotopů, greeny jsou pěkně modelované.

Co mohou hráči od hřiště očekávat?

Hřiště Loreta je příjemně zvlněné a je to ideální místo na golfovou procházku. Věřím, že jamky nabízejí mnoho variací a výzev, před nimiž bude stát každý hráč. Cílem bylo vytvořit hřiště natolik zajímavé, že ho budete chtít hrát znovu a znovu. A zároveň si užijete krásnou procházku v nádherném prostředí.

Dostal jste na začátku vaší práce od investorů určité speciální instrukce? Nebo jste měl volnou ruku a mohl jste vytvořit hřiště, které maximálně pasuje do daného místa?

Od začátku bylo jasné, že hřiště nebude z nejdelších. Cílem investorů bylo tedy vytvořit sportovně laděné hřiště, kde si na své přijdou zároveň rodiny s dětmi.

Když doděláte projekt golfového hřiště, jak moc sledujete jeho další vývoj? Jezdíte si na „vaše“ hřiště někdy zahrát?

Tím, že během přípravy projektu a během stavby trávím mnoho času s investory, většinou se staneme přáteli a logicky mě zajímá, jak se projektu dále daří. Platí to i pro hřiště v České republice, která jsem projektoval a kam se snažím jezdit vždy, kdy je to jen trochu možné. Těším se, až si budu moci zahrát golf se svými přáteli na Loretě.

Jak hodnotíte spolupráci s investory, shapery a head greenkeeperem během vaší účasti na projektu Loreta?

V tomto projektu se všechny strany opravdu velice intenzivně věnovaly plánování a samotné stavební činnosti. Můžu jen říci, že vždy rád pracuji s profesionálním a odhodlaným týmem, jak tomu bylo i v Pyšelích na Loretě.

Jaký je důvod vašich častých cest do České republiky? Jsou čistě pracovní nebo vás zkrátka baví vytvářet hřiště ve zdejším prostředí?

Jedním z mých životních cílů je projektovat kvalitní a zajímavá golfová hřiště. Právě jsem dokončil několik redesignů a renovací hřišť ve Švýcarsku a Rakousku, což je práce, která mě velmi naplňuje. Z toho, co jsem viděl a slyšel, bude taková práce potřeba i na mnohých hřištích v České republice. Věřím, že některé z těchto projektů budu mít na starosti a vytvořím si tak v České republice další přátele.

Děkujeme vám za váš čas a těšíme se, že vás budeme na Loretě vídat tak často, jak jen to bude možné.