stop
 

Rozhovor s Head Greenkeeperem

Hřiště Loreta Golf Club Pyšely už směřuje k svému otevření, řekněte pane Shejbale: kam až se podařilo dojít s pracemi před nadcházející zimou?

Pokud bych to měl vyjádřit lapidárně, tak máme za sebou dobrý rok plný práce. S šejprem Milanem Ištokem ze společnosti Golf Service, týmem našich pracovníků a dalších subdodavatelů jsme především namodelovali celé hřiště. Přemístili jsme desítky tisíc kubíků zeminy, vybudovali dvě nové vodní plochy, na jejichž utěsnění bylo použito dohromady 9 000 metrů čtverečních izolační fólie Firestone. Firma Ittec dodala celkem šestnáct kilometrů závlahových trubek, které společnost Raining Service položila. Namontováno bylo zároveň 480 kusů postřikovačů Rain Bird, které jsou na greenech, fervejích i odpalištích. To vše je podporovano výkonou čerpací stanicí umožňující kvalitně zavlažit celé hřiště za šest hodin. Dále jsme zakopali patnáct kilometrů drenáží a do greenů navozili 6 000 tun substrátu. To celé jsme zpátky ohumusovali, uhladili a připravili k osetí. Celkový objem kvalitního osiva firmy Agro CS činil masivních 12 a půl tuny. Ale to, co jsem teď popsal, je vlastně standardní postup - takhle vzniká většina golfových hřišť.

Za nadstandardní věc, na kterou jsme pyšní, považuji především fakt, že se nám podařilo do hřiště zakomponovat nové biotopy vybudované z mokřadů, příležitostných potoků či ze skládaných zdí. Pochopitelně jsme také vysadili množství původních stromů, které odpovídají druhové skladbě v okolí hřiště. Doufáme, že tyto biotopy už budou brzy obývat i vzácné či chráněné druhy jak rostlin, tak obojživelníků i obratlovců – a snad budou našim golfistům dělat příjemnou společnost.

Pokud bych to měl shrnout: hřiště je ve své podstatě hotové. Teď jen aby tráva rostla a hřiště se dále ke všeobecné spokojenosti zelenalo a zelenalo. A ještě musím dodat, že driving range a některé jamky pravidelně sekáme již teď.

Jaké faktory mohou během zimního období ovlivnit přezimování hřiště?

Za daných okolností jsme pro dobré přezimování udělali maximum. Tráva na všech hracích plochách je správně nahnojená a připravená na zimu. Greeny máme stále zaplachtované geotextilií. Ta nám pomáhá udržovat lepší podmínky pro růst a přezimování trávy. Závlaha je stále v provozu a pomáhá nám greeny a odpaliště udržovat v ideálních vlhkostních podmínkách – než přijde mráz. A moje ideální předpověď počasí na celou zimu? Do Vánoc teploty přes den kolem 10°C, v noci ne méně než 5°C, občasný mírný deštík. Pak mráz a vzápětí 20 centimetrů prachového sněhu, který se udrží až do 28. února. Následuje pozvolné tání sněhu a příjemné jarní teploty…. Ale zpátky do reality: co bych si opravdu nepřál, jsou velké holomrazy. Snad nám pomůže trochu toho štěstíčka, které k práci greenkeepera ve vztahu k počasí patří.

Hřiště znáte lépe než kdokoliv jiný, můžete tedy nejlépe odpovědět na otázku, kterou si kladou asi všichni, jež vznik areálu na Loretě sledují: kdy bude hřiště připraveno k otevření pro veřejnost?

To souvisí s předchozí otázkou, tedy jaká bude zima. Pokud bude její průběh příznivý, tak si s vámi půjdu zahrát devítečku v sobotu 18. května 2013 a osmnáctku zhruba o tři týdny později. Když nám paní Zima přát nebude, tak tu devítku si spolu zahrajeme až v sobotu 1. června a osmnáctku o pár týdnů později. Neberte mě prosím ale úplně za slovo...

V roli head greenkeepera jste působil již na několika hřištích – o jaké areály šlo?

Greenkeeperské umění jsem se „vyučil“ v USA u Freda Dickmana, v Broadmoor Golf Resortu v Coloradu Springs. Hřiště bylo postaveno v roce 1916 slavným skotským architektem Donaldem Rossem (je podepsán například pod návrhem původního a legendárního hřiště Pinehurst No. 2.) a později ho rozšířil neméně slavný Robert Trent Jones Sn. Doma jsem se podílel na stavbě osmnáctijamkového hřiště Terasy Ústí nad Labem a hřiště Black Bridge Resort v Praze na Černém Mostě. Na Slovensku jsem působil u zrodu devítky Rajec. Ale jako dobré víno zraje, tak i projekty, na kterých se podílím, se čím dál více blíží ideálnímu golfovému hřišti.

Na výstavbě hřiště na Loretě jste působil od úplného počátku. Co byste na tomto projektu především vyzdvihl? A na co se mohou golfisté těšit z hlediska přípravy hracích ploch?

Na Loretě bych vyzdvihnul především polohu, dobrý architektonický návrh, osobu šejpra a hlavně: osvícené a na dobrou notu naladěné investory, což je nesmírně důležité i pro budoucí golfový život klubu i atmosféru celého resortu. Pro nás už je i samozřejmostí úžasná posázavská krajina, bez rušivých civilizačních elementů: dálnic, skládek, paneláků atd. Toho všeho jsem si užil na svých předchozích působištích, které vznikaly v příměstském prostoru.

Pokud jde o hrací plochy: greeny jsme oseli moderními odrůdami psinečku výběžkatého, který při běžné výšce seče běhá devět stop a více. Greeny jsou světlejší zelené barvy, v kontrastu k nim byly použity druhy kostřav a lipnic tmavější zelené barvy. Rafy jsou pouze z kostřav, které lépe než ostatní travní druhy snášejí sucho. Velmi dobře také vypadají, pokud je necháte přerůst v klasnaté nesekané rafy.

Hřiště Loreta Golf Club Pyšely navrhoval uznávaný architekt Keith Preston, v České republice vysoce ceněný za projekty Albatrossu a Ypsilon. Jak se vám s panem Prestonem spolupracovalo? A jak se mu podle vás podařilo využít daný prostor pro výstavbu hřiště?

S panem Prestonem jsme spolupracovali po celou dobu výstavby. U každého velkorysého projektu, jako je tento, je architekt stěžejní osobou, která dává výstavbě hřiště inspiraci a řád; byť třeba není přítomen na stavbě denně. Duši pak už hřišti rádi dáváme my každodenní detailní prací. A jak se Keithu Prestonovi podařilo využít daný prostor a jaký je výsledný dojem z hřiště, to už prosím posuďte sami, až si k nám přijedete zahrát.

Děkujeme za rozhovor a držíme palce v dalších přípravách hřiště k jeho otevření.