Loreta ON THE ROAD TOUR

V letošním roce nás čeká již sedmý ročník Lorety „Na cestě“.  Po odehraných šesti ročnících můžeme konstatovat, že naši hráči umí ocenit kvalitní hřiště, a proto se dále chceme touto cestou ubírat. I z těchto důvodů jsme vybírali z toho nejlepšího, co česká hřiště nabízejí.

Turnaje startují vždy v sobotu postupným startem z jamky č. 1 od 10.00 hod, pouze turnaj v Berouně se uskuteční v pátek. O případných změnách budete včas informováni.

Kde si v roce 2023 zahrajeme?

22.4.      Golf Resort Black Bridge                         

20.5.      Austerlitz Golf Resort Slavkov

10.6.      Golf Club Adamstal Franz Wittmann

21.7.      Beroun Golf Club (pátek)

12.8.      Albatross Golf Resort

23.9.      Golf Čertovo břemeno – FINÁLE

Evaluation

The top three players in each category will be announced; in the event of an equal number of shots or points, the order will be decided according to the Rules of Golf and the CGF competition regulations. The announcement also includes the evaluation of the entered competitions, according to the announced disciplines and categories for a specific tournament.

Absolutním vítězem série se stane hráč s nejvyšším počtem získaných stablefordových bodů v rámci pěti turnajů výjezdní tour (součet stablefordových bodů z 5 nejlépe zahraných turnajů). V této soutěži jsou hodnoceni jen hráči s HCP 0-36.

Absolutní vítěz tour bude vyhlášen po šestém turnaji.

Category

Mix HCP: 0–18

Mix HCP: 18,1 – 54

Brutto rány: společná

Hraje se dle soutěžního řádu ČGF, Pravidel golfu a místních pravidel daného hřiště. Hráči jsou zařazeni do kategorie dle svého aktuálního HCP v den pořádání turnaje.

Registration

You can send registrations to the away tour beginning today to the e-mail address  pilat@loretagolf.cz, nejpozději však do 10.4. 2023. V přihlášce uveďte jméno, turnaj(e), kterých se chcete zúčastnit a jmenný seznam spoluhráčů, pokud budete přihlašovat např. celou rodinu.

I v letošním roce platí, že pokud nebude naplněna kapacita turnaje, můžete si vzít své golfové kamarády, byť nejsou členy Loreta Golf Clubu Pyšely.

Enjoy the “On the Road” Tour

Interim results:

0-36

0-18

18,1-54

You may wonder what would happen if you join a club, but on the weekend you do not get to use the course because of a tournament. We are aware of the fact that not all of you have the opportunity to spend only weekdays playing golf. If you want to spend a weekend golfing with your family, we aim to accommodate you as much as possible. That's why we guarantee that you will be able to play on the course at the weekend.

  • Sunday is member's day at Loreta
  • Reservations for Sunday playing times will be preferentially offered to Premium members and their guests until 5 p.m. on Thursday
  • On Sundays, playing times are not sold for the purpose of hosting commercial tournaments
  • If there is a commercial tournament at Loreta (course rental outside of Sundays), any free playing times before the start and after the end of the tournament will primarily be offered to the Premium members
  • We start smaller golf tournaments (20-60 players) only with a rolling start from hole #1 and in most cases at 10:00 a.m. so that members have the opportunity to play before and after the tournament. In this way, we occupy the least requested times for the tournament on the given day.